Začněte odebírat novinky a získejte 5% slevu na první nákup!

Pokoj pro sourozence

Velmi často nás – ať už osobně, na některé z našich prodejen, nebo prostřednictvím mailu či telefonu - žádáte o návrh a radu při zařízení dětského pokoje pro sourozence. Proto jsme se pokusili v tomto článku shrnout základní rady a postřehy, které vám můžeme díky našim zkušenostem poskytnout.

Narodilo se vám další děťátko a vy se rozhodujete, zda necháte časem spát sourozence v jednom pokoji, či každého zvlášť? Nebo bydlíte v bytě 3+1 a svým dětem tím pádem nemůžete dopřát komfort samostatného dětského pokoje?

Nejprve dobrá zpráva: Psychologové dokonce doporučují, aby děti spaly v jedné místnosti společně zhruba do 10 let. Je to dobré pro navázání kamarádství a utužení sourozeneckých vztahů. Sdílení společného pokoje dětí stejného i odlišného pohlaví přináší již v raném věku spoustu zkušeností.

Jen pokud je staršímu sourozenci deset let a více, především jde - li o dívku, může cítit větší potřebu soukromí. V pozdějším věku každý hledá svoji individualitu, potřebuje soukromí a vymezené teritorium. Samostatné pokoje jsou pro starší děti bezvadné.

Ale zpět k variantě jeden pokoj pro dvě děti. Důležité je vzít v úvahu věkový rozdíl sourozenců a přistupovat k nim jako ke dvěma rovnocenným osobnostem. To může být mnohdy obtížné, protože s přibývajícím věkem se mění rytmus dítěte, chodí například později spát a večerní siestu využívá k práci, na niž nemá ve dne čas, k četbě, apod. Potom je důležité, aby jistých kompromisů byla schopná celá rodina, a starší dítě dostane prostor pro svou činnost například v kuchyni.

Na druhou stranu má společný dětský pokoj mnoho výhod, uveďme alespoň některé z nich: může (překvapivě) zlepšovat kvalitu spánku dětí, není třeba, aby je rodiče neustále kontrolovali, posiluje citové vazby mezi sourozenci, zlepšuje se jejich schopnost dělit se, vyjadřovat své pocity, učí se vymezit si rozumně prostor, prostřednictvím hádek se učí dohodnout se, argumentovat nebo ustoupit, rozšiřují své komunikační schopnosti atd.

Při zařizování pokoje pro dva a více sourozenců je někdy na bitevním poli pěkně horko. Těžko si představit, že dětem řeknete - tady máte jeden stůl, úkoly napíše ten, co přijde první, nebo se nějak domluvíme, ono to nějak dopadne. Dítě má právo zabydlet si svůj soukromý prostor alespoň do jisté míry po svém a samostatná pracovní plocha pro každého sourozence do soukromé sféry zcela jistě patří. Dále ještě vlastní postel i krabice, zásuvka na tajnosti (třeba i uzamykatelná). Pokud je jeden z uvedených prvků společný pro oba, přináší to naprosto zbytečné problémy.

Jak tedy omezit třecí plochy mezi sourozenci? Kromě zmiňované samostatné pracovní plochy je dobré zařídit pokoj tak, aby na sebe sourozenci neviděli, jestliže nebudou chtít. Jak toho lze dosáhnout? Pokud pokoj nenabízí prostor k použití textilní rolety nebo paravánu, jeví se jako nejsnazší řešení stále oblíbená palanda.

Čím více dětí, tím bohužel více věcí. V pokoji pro dvě a více dětí tedy myslete na dostatek úložných prostor – velká šatní skříňkomody na drobné prádlo (pokud vyberete kvalitní s dobrou nosností zásuvek, může posloužit i na menší hračky), knihovny s pevnými policemi a zásuvkami.

Důležité je, aby v každém z těchto kusů nábytku měly děti spravedlivě a jednoznačně rozdělený úložný prostor.

Pokud máte základní představu o uspořádání dětského pokoje (do této představy patří i rozhodnutí, zda budou děti sdílet jeden společný pokoj, či zda jim již v raném věku zařídíte pokoje samostatné), je čas vybrat spolehlivého výrobce nebo prodejce nábytku. U menších dětí totiž můžete nakoupit méně kusů (menší děti potřebují více prostoru pro své hry a ocení volnou podlahovou plochu); až děti povyrostou, můžete přikoupit další komodu, knihovničku, případně další šatní skříň (obzvlášť u dvou holčiček to bude skoro nezbytnost).

Myslete na to, že v pokoji nemusíte uložit všechno. Je důležité důsledně vyřazovat všechno, čemu děti odrostly, co je přestalo bavit nebo co se rozbilo. Ušetříte tím spoustu místa.

Závěrem možná nejdůležitější rada: Až budete vybírat nábytek pro své děti, mějte na paměti, že v dětském pokoji se rodí nejkrásnější sny. V dospělosti si již většinou nepamatujeme detaily interiérů, v nichž jsme celé roky žili a spávali. Zvláštní ale je, že ten z dětských časů dokážeme vidět ostře stále i se všemi jeho zákoutími, barvami a vůněmi. Život sourozenců sdílejících jeden pokoj je plný tajemství, důvěrných rozhovorů a dobrodružství. Možná hektický, s kompromisy, ale i bezstarostný.

Zařiďte vašim dětem pokoj tak, aby jejich vzpomínky byly barevné, šťastné a voňavé.

pokoj-pro-dva-royal